SON DAKİKA

Demirtaş'a Yönelik İddianame Kabul Edildi! 142 Yıl Hapis İstendi!

>
Demirtaş'a Yönelik İddianame Kabul Edildi!  142 Yıl Hapis İstendi!
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan terör soruşturması çerçevesinde HDP Eş Genel Başkanı olan Selahattin Demirtaş'a yönelik hazırlanmış iddianame kabul gördü.

Diyarbakır 8.Ağır Mahkemesi tarafından kabul görmüş olan söz konusu iddianame içerisinde, Selahattin Demirtaş'ın, terör örgütü PKK / KCK'nın yönetiminde bulunduğu ve bu çerçeve dahilinde terör örgütünün "siyasi alan merkezi sorumlusu" olarak işlevlerini devam ettirdiği belirtildi.

İddianame içerisinde, farklı tarihlerde Demirtaş'ın katılmış olduğu söz konusu örgütün yasama organı konumu olarak bilinen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içerisinde de yönetici olarak hareket etmekte olduğu ve bu hareketleri eylem ve işlemler neticesinde devam ettirdiği iletildi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın farklı tarihlerde yapmış olduğu farklı konuşmalarda, terör ,cebir ve şiddet olgusunu legal olarak gösterecek ifadeler kullanarak terör örgütüne yönelik propaganda yaptığını ileten iddianamede, 6 ve 8 ekim 2014 tarihindeki sokak olaylarının ortaya gelmesinde HDP Merkez Yürütme Kurulundan ve sonrasında yapılmış olan açıklamanın etkisinin çok büyük olduğunun altı çizildi.

142 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Selahattin Demirtaş'ın üzerinde bulunmakta olan terör örgütü yöneticiliği, terör örgütü propagandası yapmak, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet olmak, halkı kin ve düşmanlığa yitecek teşvik ve tahriklerde bulunmak, halkı kanunla uymama yolunda tahrik etmek, suç işlemeye tahrik etmek, suçu ve suçluyu övme suçlarından toplam olarak 43 yıldan 142 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istenildi.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.