SON DAKİKA

Bireysel emeklilik devreye giriyor! İşte BES hakkında merak edilenler

>
Bireysel emeklilik devreye giriyor! İşte BES hakkında merak edilenler
Eski Maliye Bakanı ve yeni Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bireysel emeklilik için merak edilenleri yanıtladı. Şimşek, genel olarak otomatik katılımın kişilere büyük fayda sağlayacağını kaydetti.

Uzun zamandır uygulamaya koyulması beklenen Bireysel emeklilik genel olarak herkesi etkileyecek bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak pilot bölge olan Tekirdağ'da uygulamaya koyulan, ardından da Türkiye genelinde uygulamaya alınacak olan bireysel emeklilik ile birlikte, Türkiye'de bir çok kişi çifte emeklilik şansı yakalayacak.

Türkiye'de genel olarak para biriktirme kavramının ortaya çıkması gerektiğini belirten uzmanlar, bu konuda en kısa zamanda yeni kaynakların ortaya çıkarılması için çalışma başlatmıştı. Bireysel emekliliğin büyük bir kaynak olarak görülmesinin ardından ise çalışmalara başlandı. Kişilerin maaşlarından otomatik olarak kesinti yapılacak ve böylelikle her ay bireysel emeklilik için hesaplara aktarım yapılacak.

Türkiye'de genel olarak başlatılacak olan bireysel emeklilik sistemi ile birlikte, bir çok kişi için de devlet katkısı sağlanacak. Maaşlardan en az 100 lira yapılacak olan kesintiye devlet 25 lira katkı verecek. Bireysel emeklilikte anlaşmalar 10 yıl ya da 15 yıl gibi bir süre ile yapılacak. Bu süre ile birlikte bir çok kişi de rahat bir nefes alabilecek. Aynı zamanda oluşturulacak havuzdan da toplamda 13 milyon çalışan yararlanabilecek.

Genç çalışanlara yönelik yapılan bu girişim sayesinde hem bireysel emeklilik anlayışı gelişecek hem de bir çok kişi rahat nefes alarak, uzun zamandır yapmayı amaçladığı durumu gerçekleştirmiş olabilecek.

Dolar fiyatları yükseliyor mu? Güncel dolar fiyatları 30 Mayıs 2016

 

Emeklilikte yaşa takılanlar müjde! Yeni torba yasa herkesi memnun edecek!

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.