SON DAKİKA

Başkanlık Sistemi ve Referandum İçin Kaç Milletvekili Gerekiyor?

>
Başkanlık Sistemi ve Referandum İçin Kaç Milletvekili Gerekiyor?
18 maddeden oluşan anayasa değişikliğinin kabul edilebilmesi için kaç milletvekili onay vermeli? Başkanlık sistemi ve referandum sürecinden olumlu karar çıkabilmesi için kaç vekilin desteği gerekiyor? Merak edilen başkanlık sisteminin onaylanabilmesi için gereken şartlar...

Anayasa değişikliğine ilişkin çalışmaların tamamlanmasının ardından gözler referandum tarihine çevrildi. Peki yeni anayasa ile başkanlık sisteminin onaylanabilmesi için kaç milletvekilinin onayı gerekiyor? Bilindiği üzere AKP ve MHP anayasa taslağının üzerinde birlikte bir karara varabilmişti. Bunun sonucunda da anayasa değişikliğiyle ilgili çalışmalar tamamlandı. Merak edilen konulardan anayasa değişikliği ve referandum için kaç milletvekili gerekli sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

AKP ve MHP’nin karara varması ile yeni anayasa değişikliği için adımlar atılmıştı. Peki değişikliğin onaylanabilmesi için kaç milletvekilinin olumlu oy vermesi gerekiyordu? İşte yanıtları. Bir partinin tek başına Anayasa’da değişiklik yapabilmesi için 367 milletvekiline ihtiyacı vardır. İktidar partisi AKP’nin başkanlık sistemi ile yeni anayasa çalışmalarını yürütebilmesi için 367 milletvekili lazım. Buna göre belirttiğimiz çalışmaların adımlarının atılabilmesi için diğer partilerinde desteği gerekiyor.

Meclisteki sandalye dağılımları incelendiğinde AKP’nin 317, MHP’nin ise 40 milletvekili bulunuyor. Bu durumda belirttiğimiz gibi iki partinin vekil sayısı da yetersiz kaldığı için diğer partilerin desteği gerekiyor. Anayasa değişikliği ile başkanlık sisteminin referanduma götürülmesi içinse 330 milletvekilinin oyu yeterli oluyor. Buna göre fire verilmediği takdirde AKP'nin 317 ve MHP’nin 40 vekili ile referandum için gerekli oy çokluğu sağlanabiliyor. Öte yandan 18 maddelik anayasa değişikliğinin kabul edilebilmesi içinde 330 milletvekilinin kabul oyu vermesi gerekiyordu. Yeterli çokluk sağlanabildiği için maddelerin oylanması tamamlandı. Şimdi gözler referandum sürecinden çıkacak kararda.

Erdoğan'dan Liselere Geçiş Sistemiyle İlgili Önemli Açıklama! EĞİTİM

Erdoğan'dan Liselere Geçiş Sistemiyle İlgili Önemli Açıklama!

Yeni eğitim ve öğretim yılının başladığı günden bu yana tartışmaların odağında olan liselere geçiş sınavıyla ilgili beklenen değişiklik geçtiğimiz günlerde basın ile paylaşıldı. Yeni sınav sistemi ile evlerine yakın olan okulları tercih edebilecek öğrencileri nasıl bir sınav içeriği bekliyor? Yeni sistemde kaç tercih hakkı olacak? Erdoğan'ın yeni sistemle ilgili önemli talimatlar neler?

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.