SON DAKİKA

Bankalarda Unutulan Paraların Çekilebilmesi İçin Son Gün 15 Haziran

>
Bankalarda Unutulan Paraların Çekilebilmesi İçin Son Gün 15 Haziran
Bankalarda unutulan paraların geri alınabilmesi için son 4 gün. Bankacılık Kanunu'nun ilgili maddesine göre binlerce hesap sahibinin alacakları, on yıl içinde aranmadığı takdirde zaman aşımına uğruyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından yapılan açıklamaya göre vatandaşlar paralarını geri alabilecek mi? Hangi süreçlerin takip edilmesi gerekiyor?

Binlerce vatandaşın merak ettiği soru. “Bankada kaç param var?” Türkiye Bankalar Birliği (TBB),  zaman aşımına uğrayan mevduat hesapları ile emanet ve alacakların listesini yayınladığını duyurdu. Peki sizin bankalarda kaç paranız kaldı? Unutulan hesapların sorgulaması nasıl yapılacak? İşte merak edilen konunun detayları haberimizde.

Bilindiği üzere 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesine göre, vatandaşlara ait bankalardaki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar on yıl içinde aranmadıkları takdirde zaman aşımına uğruyor. Zaman aşımına uğrayan bu hesaplar ise gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı sigorta Fonu'na (TMSF) devrediliyor. Hak sahiplerinin en son talebi, işlemi ya da herhangi bir yazılı talimat tarihinden başlamak üzere on yıl içinde kontrol edilmeyen hesaplar zamanaşımına tabi oluyor. TBB'den yapılan son bildiriye göre, zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesi www.zamanasimi.org/tbb adresinden vatandaşların erişimine açıldı. 
 
Bankalarda unuttukları hesapları olanlar, zaman aşımına uğrayan mevduatlarının olup olmadığını Türkiye Bankalar Birliği ‘nin belirtmiş olduğu site üzerinden kontrol edebilecekler. Yaptıkları sorgulamada zaman aşımına uğramış hesapları olduğunu öğrenenler için son gün 15 Haziran 2017 olarak belirtildi. Listelerde isim ve hesap bilgileri yer alan kişilerin belirtilen tarihe kadar kimlik kartları ile ilgili banka şubelerine giderek hesaplarını kapattırması gerekiyor. Bildirilen tarihe kadar başvuruda bulunmayan vatandaşların mevduat, emanet veya alacakları yasa gereği gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devrediliyor olacaktır.

Haberin Etiketleri :
Bankalarda Unutulan Paraların Alınabilmesi İçin Son Tarih Açıklandı! EKONOMİ

Bankalarda Unutulan Paraların Alınabilmesi İçin Son Tarih Açıklandı!

Son olarak 2016 Aralık ayında paylaşılan bilgilere göre vatandaşların bankalardaki hesaplarında unuttuğu paraların toplamının 100 milyonu geçtiği paylaşıldı. Şubat ayı itibariyle tekrar bilgilendirmelerin başlandığı unutulan mevduat, emanet ve alacaklara ilişkin son tarih verildi. Hangi bankada ne kadar alacağınız var, nasıl sorgulayabileceksiniz? İşte cevapları...

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.