SON DAKİKA

Bakan'dan Flaş Dolar Açıklaması!

>
Bakan'dan Flaş Dolar Açıklaması!
Bakan Zeybekçi, Merkez Bankası'nın almış olduğu kararların tam yerinde atılmış olan adımlar olduğunun altını çizerek, "Kur baskısının yavaş yavaş düşmeye başlayacağını göreceğiz." dedi.

Merkez Bankası'nın almış olduğu faiz kararı hakkında değerlendirmelerde bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, "Merkez Bankası'nın son dönemdeki kararlarını çok uygun buluyorum. Merkez Bankası önümüzdeki süreçteki gelişmeleri de yakından izliyor. Merkez Bankamız isabetli, tutucu bir tavırla hareket ediyor. Faz artırımını gerekli görmüyorum. Kur baskısının yavaş yavaş düşmeye başlayacağını göreceğiz. Kurda köpük dediğimiz bölümü önümüzdeki dönemde izleyeceğiz, açığın kapanacağını düşünüyorum" diye konuştu.

ENFLASYON KISA SÜRE DE YÜKSELEBİLİR

Zeybekçi, enflasyonla alakalı olarak kısa süre içerisinde çok yüksek bir dönem görüp, o dönemden hemen çıkılacağını ardından ise son duruşun kararlı olduğunu açıkladı.

DOLAR, EURO KARŞISINDA ZAYIFLAR

Piyasalarda olan hareketlilikle alakalı konuşma yapan Zeybekçi, En son ihracat rakamları neticesinde, göz gezdirildiği takdirde yapılmış olan ihracatın neredeyse %50'si AB'ye, direkt olarak sermaye girişinin %75'i ise AB'den.

Donald Trump, çok daha içe kapanık, korumacı ekonomiye gideceği yönünde birçok açıklamada bulundu ve bu konuda etkin roller oynamaya başladı. Kasım ayından 20 Ocak tarihine kadar geçmiş olduğumuz dönem kapsamında ticaretle alakalı olarak, üretimler alakalı olarak ve yabancı markalarla alakalı olarak keskin söylemler yaptı. Trump'ın dediği her şeyi olmuş varsayarsak, İçe kapandılar ve içeride üretim yapmaya start verdiler. Apple adlı teknoloji markası da tüm ürünlerini ABD üzerinde üretmeye başladı.

2013 yılından günümüze sürekli olarak, Fed Faiz Artıracak denildi. Etkilediği şey doların yalnızca değerli hale gelmesi, bu durum bile €'nun karşısında 1.45'ten 1.05 indirmedi mi? Bu ABD ekonomisi adına sürdürülebilir gerçekçi değil. Bütün dünya büyüklerine deniliyorki, ABD'de üretim yapmak zorundasınız. Bu durum Milli gelirde %25'lik bölümün direkt olarak riske atılması demektir.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.