SON DAKİKA

Arkeoloji Müzesi'nde Skandal!

>
Arkeoloji Müzesi'nde Skandal!
Hatay'da restorasyon krizi. Arkeoloji müzesinde bulunan mozaikler restorasyon yüzünden utanç bir hale geldi.

Haberin Galerisi İçin TIKLAYIN..


Arkeoloji ürünleri sitesi arkeofili.com sitesinin haberine göre, Yerel mozaik ustası Mehmet Daşkapan'ın nisan ayında Antakya Gazetesi'ne yaptığı konuşmadan sonra müzede yer alan mozaiklerde değişme olduğu gözlendi. Olaya göre, bir çok eser yanlış restore edildi. 

Turizm Bakanlığı Olaya Müdahale Etti

Yapılan açıklamadan sonra, Turizm Bakanlığı olayla ilgili bir komisyon kurdu ve inceleme başlattı. Kısa bir ön incelemeden sonra da devam eden restorasyonlar iptal edildi. Olayla ilgili yazılı açıklama Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozdemir’den geldi. "“Hatay Yeni Arkeoloji Müzesi’nde yer alan bazı Roma Dönemi mozaiklerini incelemek için, mozaik konusunda uzmanlardan oluşan bir Komisyon kurulmuştur. Komisyonun gerekli araştırma ve inceleme çalışmaları bittikten sonra, konuyla ilgili açıklama yapılacaktır” şeklinde açıklama yapıldı.

Mozaikleri Karikatüre Çevirmişler

Daşkapan: “Roma Dönemi’nden kalan görkemli mozaikleri resmen karikatür haline getirmişler, hele ki bazıları orijinal halini büyük oranda yitirmiş, değerinden çok şey kaybetmiş” açıklamalarını yapmıştı.

1700 Eser Vardı

Eşsiz Roma dönemi mozaiklerinin sergilendiği müze, Başbakan Davutoğlu’nun da katıldığı bir törenle açılmıştı. 55.000 metrekare alan üzerinde yer alıyor, 52 milyon TL maliyetli müzede 1700 eserin sergileneceği planlanıyordu. Müzenin en değerli eserinin ise, Tell Tayinat’ta bulunan Şuppiluliuma heykeli olduğu belirtildi.

Arkeoloji Müzesi nde Skandal! Resim - 2
Arkeoloji Müzesi nde Skandal! Resim - 3
Arkeoloji Müzesi nde Skandal! Resim - 4

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi Son Dakika

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi

Afrin Harekatı'nda bugün 45. güne girildi. TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 2795 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Afrin'de son duruma ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Terör hedeflerinin ÇNRA'larla vurulması ve Raco'daki çatışma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, vatandaşlara Afrin Harekatı'na desteklerinden dolayı teşekkür konuşması yaptı. Son dakika haberine göre, TSK, Afrin'in iki köyünü daha teröristlerden temizledi

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.