SON DAKİKA

Araç Sahipleri Dikkat! Trafik Sigortasına Havuz Modeli

>
Araç Sahipleri Dikkat! Trafik Sigortasına Havuz Modeli
Riskli sürücüleri ilgilendiren yönetmelik bugünden itibaren yürürlüğe giriyor. Ticari araçlarda dahil olmak üzere taksi, minibüs, otobüs ve çekici türündeki araç gruplarını da kapsayacak olan yasayla prim ve hasarların miktarları sigorta şirketleri tarafından paylaştırılıyor olacak. Poliçelerin hesaplanması ve hasarsızlık indirim oranlarından son gelişmeler...

Hazine Müsteşarlığının "Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" resmi gazete ‘de yayımlandı. Buna göre prim ve hasarların sigorta şirketleri arasında paylaştıracağı "Riskli Sigortalılar Havuzu" modeli de yürürlüğe girmiş oldu. Başta ticari araçlar olmak üzere riskli sürücüleri de kapsayacak olan yasa ile hasarı yüksek olan tüm araçlar havuz kapsamına dahil olacak. İşte haberin detayları…

Havuz kapsamında değerlendirilecek olan hasar riski yüksek araçlar ile taksi, minibüs, otobüs gibi araç gruplarının prim ve hasarı, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosunca belirlenen esaslar çerçevesinde sigorta şirketleri arasında paylaştırılıyor olacak. Hasar riski yüksek araçlardan 1, 2 ve 3. basamaklardakiler ile diğer basamaklardaki taksi, minibüs, otobüs ve çekici türündeki araç grupları da havuz kapsamına alınacak. Poliçelere ilişkin hesapların ise yönetimi Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu (TMTB) tarafından yapılacağı belirtildi.

Primler ile ödenen hasarların sigorta şirketleri arasında paylaşımında; yüzde 50'si sigorta şirketleri arasında eşit olarak paylaşılırken, kalan yüzde 50'si ise sigorta şirketlerinin trafik sigortası primlerinden son 3 yıllık dönemde aldıkları paya göre hesaplanacak. Bu pay her yılın başında hesaplanırken, yıl boyunca da sabit kalacağı belirtildi. Ayrıca yeniden belirlenen hasarsızlık indirim oranlarına göre; kaza yapmayan 7. basamak taksi, minibüs, otobüs ve kamyon sürücülerindeki indirim oranının yüzde 45 yerine yüzde 30 olarak düzenlendi. Hasar riski düşük 6'ncı basamaktakilere uygulanan prim indirim oranı yüzde 30 yerine yüzde 20, 5'inci basamaktakilerin indirim oranı ise yüzde 15 yerine yüzde 10 olarak uygulanacak.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.