SON DAKİKA

Araç Plakalarında Yeni Uygulamaya Yarın Geçiliyor!

>
Araç Plakalarında Yeni Uygulamaya Yarın Geçiliyor!
Merdiven altı plaka uygulaması ile Hızlı Geçiş Sistemi'nde yaşanan yanlış ceza yazılması gibi durumlara karşı yarından itibaren araç plakalarıyla ilgili yeni bir uygulama yürürlüğe giriyor. Karayolu Trafik Kanunu'nda belirtilen şartlara uygun olmayan plaka sahipleri nasıl bir yol izlemeli? İşte detayları...

Hızlı Geçiş Sistemi'nde yanlış ceza yazılmasına da neden olan standart dışı plakalar ile yeni uygulama yarından itibaren yürürlüğe giriyor. İlgili Bakanlığın belirlediği özellikler dışında plakaları olan araç sahipleri yeni uygulama ile "ağır kusur" kapsamında değerlendirilirken ayrıca araçları muayeneden de geçirilmeyecek. Düzenleme ile beraber başka ne gibi değişiklikler gündeme gelecek? Haberin ayrıntıları…

3 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak olan uygulama kapsamında standartların dışında plaka kullanan sürücüler "ağır kusur" kapsamında değerlendiriliyor olacak. Ayrıca uygulama ile bu plakaları taşıyan araçların muayeneden geçemeyeceği de belirtildi. Öte yandan Hızlı Geçiş Sistemi'nde yanlış ceza yazılmasına da neden olan bu durumla ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce yenilenen kusur tablosunun da yarından itibaren yürürlüğe gireceği bildirildi. Peki yeni düzenleme neleri beraberinde getiriyor?

HGS'de yanlış ceza verilmesine de yol açan plaka durumlarından; rakamlar arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması gibi haller "ağır kusur" kapsamında işlem görüyor olacak. Düzenleme kapsamında plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu'nda belirtildiği gibi 11 santimetre genişliğinde ve 52 santimetre uzunluğunda olması gerekecek. Belirtilen özelliklere sahip olmayan plakalı araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden de geçirilmeyecek. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) ile bağlı odalarınca gerçekleştirilecek olan plakaların basım ve dağıtımında, vatandaşlar 31 TL’ye plakalarını yenileyebilecek.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.