SON DAKİKA

Anıtkabir'in İmara Açılacağı İddialarına Gökçek'ten Yanıt Geldi

>
Anıtkabir'in İmara Açılacağı İddialarına Gökçek'ten Yanıt Geldi
Anıtkabir'i Koruma Amaçlı gidilen İmar Planı değişikliğiyle ilgili iddialar devam ediyor. Anıtkabir arazisinin yapılaşmaya açılacağı yönünde ortaya atılan iddialarla beklenen yanıt geldi. Milli Savunma Bakanlığının talebi üzerine gidilen plan değişikliği sonrası nasıl bir yol izlenecek? Konut yapımına izin mi çıkıyor? Haberin detayları...

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin, Anıtkabir Koruma Amaçlı İmar Planını değiştirdiği iddiaları tepkiyle karşılandı. Ardından Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın yeni plan değişikliğinin Anıtkabir arazisinde yapılaşmaya olanak tanıdığını belirtmesi üzerine tepkiler çoğalmaya devam etti. Ancak konuyla ilişkin açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi ise iddianın doğru olmadığını ifade etti. Peki Anıtkabir imara açılacak mı? Son durum ne oldu? İşte yanıtları…

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın açıklamalarına göre; daha önce alınan imar planı kararlarında değişikliğe gidilerek önceki planlarda şahsa ait alanların kamulaştırılarak Anıtkabir alanı ile birleştirilmesi hükmünün ortadan kaldırıldığı ve Anıtkabir alanına katılması gereken bu alanın konut alanı olarak kullanılması kararının alındığı belirtilmiştir. Ancak Meclis kararında ise konuta izin verilmeyeceği, Anıtkabir karşısındaki park alanı olarak değerlendirilecek alanın plan değişikliğinin resmileştirilmesi için çalışma yapıldığı paylaşıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden gelen açıklamada plan değişikliğinin Milli Savunma Bakanlığının talebi üzerine alındığı vurgulandı. Bir haber kanalına verdiği röportajda konuya ilişkin soruları yanıtlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'te; yalan yanlış bilgilerle vatandaşın kafasının karıştırılmaya çalışıldığını belirtti. Milli Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine böyle bir plan değişikliğine gidildiğine değinen Gökçek, durumun haberlerde bahsedildiği gibi olmadığını ve Anıtkabir sınırları dışında yer alan ve mevcutta park alanı olarak ilan edilmesine rağmen orada bulunan 5 katlı askeri lojmanın resmileştirildiğini ifade etti.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.