SON DAKİKA

Akbank Grev Kararında Bakanlar Kurulu Kararıyla Ertelemeye Gidildi!

>
Akbank Grev Kararında Bakanlar Kurulu Kararıyla Ertelemeye Gidildi!
Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası tarafından alınan, Akbank grev kararıyla ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Bakanlar Kurulu’nun resmi gazetede yayınlanan erteleme kararına göre Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası tarafından alınan grev kararının 60 gün sonra uygulanması yönünde karara varıldı. Peki bundan sonra süreç nasıl ilerleyecek?

Akbank Türk Anonim Şirketine bağlı işyerlerinde Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası tarafından alınan grev kararıyla ilgili erteleme yapıldığına dair bilgi paylaşıldı. Buna göre Bakanlar Kurulu’nun resmi gazetede yayınlanan erteleme kararıyla Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası tarafından alınan grev kararının 60 gün sonraya ertelenmesi uygun görüldü. Peki bundan süreç nasıl işleyecek? Uzlaşma sağlanamazsa tekrar süreç başlatılacak mı? İşte haberin detayları…

Bakanlar Kurulu kararı ile ertelenen grev aşamasında belirtilen süre içerisinde uzlaşma sağlanamadığı takdirde, taraflardan birinin başvurusu üzerine Toplu İş Sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu'nca düzenlenerek uyuşmazlığın çözümüne gidilerek sürecin tamamlanacağı yönünde açıklama geldi. Akbank tarafından yapılan açıklamalarda ise taraflar arasında uzlaşmanın sağlanamadığı belirtilmişti. Peki son durum ne oldu?

Banka ile Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (Banksis) arasında gerçekleşen 17. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine istinaden, arabuluculuk sürecinde taraflar arasında mutabakatın sağlanamadığı duyuruldu. Buna göre Banksis tarafından grev kararının alınması uygun bulundu. Ancak bu kararın ilgili kanun gereğince ekonomik ve finansal istikrarı bozucu nitelikte görülmesi nedeniyle de Bakanlar Kurulu'nun 20.3.2017 tarih ve 2017/10038 sayılı kararıyla grevin 60 gün süreyle ertelendiği bildirildi. Belirtilen süre içerisinde uzlaşma sağlanamazsa, taraflardan herhangi birinin başvuru yapması üzerine Toplu İş Sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu'nca düzenlenerek uyuşmazlık çözülürken süreçte sona erdiriliyor olacak.

Haberin Etiketleri :
Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi Son Dakika

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi

Afrin Harekatı'nda bugün 45. güne girildi. TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 2795 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Afrin'de son duruma ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Terör hedeflerinin ÇNRA'larla vurulması ve Raco'daki çatışma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, vatandaşlara Afrin Harekatı'na desteklerinden dolayı teşekkür konuşması yaptı. Son dakika haberine göre, TSK, Afrin'in iki köyünü daha teröristlerden temizledi

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.