SON DAKİKA

Ak Parti Sözcüsünden Önemli Açıklamalar; Milletvekilleri Bakan Olamayacak!

>
Ak Parti Sözcüsünden Önemli Açıklamalar; Milletvekilleri Bakan Olamayacak!
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yasin Aktay, yeni sistemle gelecek kısıtlamalara değindi. Bakan olmak isteyen kişilerin milletvekilliğinden vaçgeçmesi gerektiğine değinen parti sözcüsü Cumhurbaşkanı'nın da sanılanın aksine yetkilerinin azaldığını açıkladı.

Çok konuşulan Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili önemli açıklamalar var. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yasin Aktay, merak edilen sistemle ilgili yanlış bilinenler hakkımda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı sisteminde milletvekillerinin bakan olmasının önü kapatılıyor. Şayet milletvekili bakan olursa da milletvekilliği düşmüş olacak. Öte yandan Aktay’ın açıklamalarına göre cumhurbaşkanı seçilecek olan kişi hükümetini de önceden ilan edebilecek.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Aktay’ın ifadelerine göre, yeni sistemle cumhurbaşkanının yetkileri artırılmazken, aksine azaltılıyor. Başta da belirttiğimiz gibi milletvekilleri bakan olamazken, olanlarında vekilliği düşürülüyor. Yani bakan olmaya karar veren kişiler öncesinde milletvekili olamayacak. Cumhurbaşkanı olacak kişinin hükümeti kurma aşaması ise kendi seçmiş olduğu bakanları ile halkın önüne çıkarak bu hükümet için halktan oy istemesi şeklinde gerçekleşecek. Henüz bu konuda net bilgi olmadığını söyleyen Aktay, muhtemelen bu şekilde olacaktır diye belirtti.


Başkanlık sistemine karşı çıkanlar içinde açıklamalarda bulunan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Aktay; başbakanlık sisteminin kendilerinden önce Demirel, Özal ve Adnan Menderes'in de düşündüğünü belirtirek, tarihte kimlerin bu sistemi istediğine bakılması gerektiğine değindi. Hatta Atatürk’ün de bu sistemi istediğini belirten parti sözcüsü Cumhuriyetin kurulduğunda da tek parti sisteminin yürürlükte olduğunu hatırlattı. Şuanda geçilmek istenen cumhurbaşkanlığı sisteminin onaylanıp yürürlüğe girmesi ile aslında tarihi süreçlere detaylı olarak bakıldığında sistemin bir güncelleme çalışması olacağını belirtti.

Haberin Etiketleri :
Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi Son Dakika

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi

Afrin Harekatı'nda bugün 45. güne girildi. TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 2795 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Afrin'de son duruma ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Terör hedeflerinin ÇNRA'larla vurulması ve Raco'daki çatışma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, vatandaşlara Afrin Harekatı'na desteklerinden dolayı teşekkür konuşması yaptı. Son dakika haberine göre, TSK, Afrin'in iki köyünü daha teröristlerden temizledi

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.