SON DAKİKA

475. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivalinde 6 Ton Mesir Macunu Dağıtılacak

>
475. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivalinde 6 Ton Mesir Macunu Dağıtılacak
Her yıl düzenlenen ve bu yıl 475.si kutlanacak olan, Uluslararası Manisa Mesiir macunu festivalinde 6 ton mesir macunu dağıtılacak. İşte o tarih...

Haberin Galerisi İçin TIKLAYIN..


Manisa'da bu yıl 21-26 Nisan tarihleri arasında 475'ncisi yapılacak Uluslararası Mesir Macunu Festivali'nde bu yıl 6 ton mesir macunun saçılacağı açıklandı. 

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş başkanlığındaki festival komitesi, bu yıl 475'ncisi düzenlenecek Manisa Mesir Macunu Festivali'yle ilgili Saruhan Otel'de basın toplantısı yaptı. 

Vali Bektaş,  festivalin Manisa Büyükşehir ile iki merkez ilçe belediyesinin ve Mesir Derneği'nin aktif çalışmaları, destekleriyle organize edildiğini ifade etti. 475 yıldır devam eden etkinliğe sahip kentin yöneticisi, vatandaşı olmanın bir ayrıcalık olduğunu dile getiren Bektaş, "Festivale kaynaklık eden Merkez Efendi ve Hafsa Sultan, diğer zevata da rahmetler diliyoruz. Bizim Manisa’yı, Manisa’nın geleneklerini, kültürünü, maddi manevi varlığını borçlu olduğumuz insanlar bunlar" dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ergün, onur konuğu ülkenin Kazakistan olacağı festivale bu yıl 12 ülke ile 7 kardeş şehrin temsilcilerinin katılacağını, 521 kişiden oluşan halk dansları ekiplerinin gösteriler sunacağını kaydetti. Festivalin Manisa’nın tanıtımı açısından önemini vurgulayan Ergün, "Tek amacımız Manisa’nın daha yaşanabilir bir şehir olması" diye konuştu.

Festival programı hakkında bilgi veren Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak ise, etkinliklerin 26 Nisan Pazar günü Geleneksel Mesir Festivali Kortej yürüyüşü ile başlayacağını, ardından Sultan Cami'de temsili olarak Hafsa Sultan’ın Merkez Efendi’ye berat vermesi ve Mesir Macunu saçım törenlerinin yapılacağını söyledi. Sudak, 21-26 Nisan tarihleri arasında Demet Akalın, Model, Sıla ve Mustafa Ceceli konserinin düzenleneceğini bildirdi. 

6 TON MESİR MACUNU DAĞITILACAK

Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık da festivalde daha önce 3 ton mesir macunu saçıldığını, miktarın 2013'te 4, 2014'de 5 tona çıkarıldığını hatırlatarak "İnsanlar o saçımdan bir tane mesir macunu aldığı zaman dileklerinin olacağına inanırlardı. Saçım töreni, bu geleneğin sürmesinin en önemli nedenlerindendir. Bu yıl 6 ton mesir macunu saçım yapacağız" ifadesini kullandı. 

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ile Yunusemre Belediye Başkan vekili Gürkan Koyuncu mesirin Manisa için önemine değindi.

Etkinliklerde, daha önce düzenlenen Hafsa Sultan güzellik yarışmasının bu yıl yapılmayacağı açıklandı.

475'nci Manisa Mesir Macunu Festivali, 21 Mart'ta Geleneksel Mesir macunu Karma Töreni ve Nevruz kutlamalarıyla başlamıştı. 

mesir karımı
UNESCO ya giren Mesir Macunu Festivali 475. defa düzenlenecek.
Mesir macunu
Manisanın Hakiki Mesir Macunu Asla Başka illerdeki gibi üretilenlere Benzemez. Camilerden Atılan Mesir Vakfının Mesir Macunu
Mesir şenlikleri - halka mesir macunu dağıtılırken
Her yıl bu hadisenin anısına şenlikler düzenleniyor ve halka mesir macunu saçılıyor.

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi Son Dakika

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi

Afrin Harekatı'nda bugün 45. güne girildi. TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 2795 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Afrin'de son duruma ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Terör hedeflerinin ÇNRA'larla vurulması ve Raco'daki çatışma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, vatandaşlara Afrin Harekatı'na desteklerinden dolayı teşekkür konuşması yaptı. Son dakika haberine göre, TSK, Afrin'in iki köyünü daha teröristlerden temizledi

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.