SON DAKİKA

24 Milyon Ehliyet Değişmeyi Bekliyor

>
24 Milyon Ehliyet Değişmeyi Bekliyor
24 milyon ehliyetin yenileriyle değişeceğini açıklayan İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri federasyonu Başkanı Murat Tekin, bu değişimin Temmuz ya da Ağustos gerçekleşeceğini söyledi.

Yapılan açıklamalarda 24 milyon ehliyetin yenileriyle değiştirileceğini ve bu değişim bedelinin 15 lira olacağı söylendi.

Tekin’in yaptığı açıklamada Avrupa’daki ehliyet sisteme benzer, Türkiye gereksinimlerine uygun değişikliğe gidildiğini açıkladı. Stajyer Ehliyet Kanunu’na ilişkin yönetmeliğinin de son aşamasına gelindiğini ve bu yönetmeliğinde Temmuz ya da Ağustos ayında yürürlüğe gireceğini kaydetti.

Şimdi ehliyet sınıflarının 9 olduğunu ve bunu 17’ye çıkarılacağı yapılan açıklamalar arasında. Küçük araçlar için kullanılan ehliyetler 10, büyük araçlar için kullanılan ehliyetler 5 yılda bir değiştirilecek. Sürücüler sürelerini doldurduktan sonra sağlık ocağına gidip ‘sürücü olur raporu2 alacak ve 15 lirasını vererek ehliyetini değiştirecek.

Yeni ehliyet alacak kişilerin 1 yıl stajyer olacağını, bu süre içinde Emniyet Genel Müdürlüğünün verdiği 50 ya da 70 puan ceza hakkı olduğunu, bu hakkı doldurdukları takdirde alınan stajyer ehliyetinin iptal olacağı yeni kurallar arasında yerini aldı.

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.