SON DAKİKA

2017 ÖSYM Tercih Kılavuzu Yayınlandı! Tercihler Ne Zaman Başlayacak?

>
2017 ÖSYM Tercih Kılavuzu Yayınlandı! Tercihler Ne Zaman Başlayacak?
LYS sonuçlarının açıklamasının ardından tercih heyecanının başladığı şu günlerde üniversitelerin taban puanları da merak konusu olmaya devam ediyor. 18 Temmuz tarihinde başlayacak tercih işlemlerine ilişkin ÖSYM'den önemli duyurular var. Tercihlerde nelere dikkat edilmeli? Tercih işlemlerine ne zaman kadar yapılabilecek?

2017 yılı Lisans Yerleştirme Sınav sonuçlarının açıklamasının ardından ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu da yayınlandı. Geçtiğimiz haftalarda örnek olarak paylaşılan kılavuzun son haline adaylar ÖSYM’nin internet adresi üzerinden ulaşabilecekler. Tercihlerin iletilmesi ne zaman başlayacak? Ön lisans ve Lisans bölümleri olmak üzere 2 tablonun yer aldığı kılavuzda nelere dikkat etmek gerekecek? Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanıyor? İşte binlerce öğrencinin merak ettiği soruların yanıtları…

YGS ve LYS sınav sonuçlarına göre istedikleri bölümlere girebilmek için yeterli puanları alan adaylar, kılavuzda yer alan bilgilere göre 18-26 Temmuz arasında tercihlerini yapabilecek. 24 tercih hakkı verilen öğrenciler, kılavuzda yer alan Tablo 3’teki ön lisans ve Tablo 4’teki lisans programlarını inceleyebilirler. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversitelere kayıt döneminin 14-18 Ağustos tarihleri arasında olacağı duyuruldu.

Sadece elektronik ortamda yapılacak olan tercih işlemleriyle ilgili başvuru merkezleri aracılığıyla herhangi bir işlem yapılamayacak. Adayların posta yoluyla ilettikleri tercih işlemleri de dikkate alınmayacak. ÖSYM’nin yaptığı uyarılara göre https://ais.osym.gov.tr
internet adresi üzerinden tamamlanacak olan tercih işlemleriyle ilgili tercih bilgileri kontrol edilmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümü alınarak saklanmalıdır. Tercih süreleri içerisinde adaylar isterlerse değişiklik yapabilecekler. Ancak sürenin bitmesinin ardından ÖSYM’ye gönderilen düzeltme talebi içerir dilekçelerin dikkate alınmayacağı belirtildi.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.